NOWY JORK/ TRAVEL PORADY/ USA

Jak samodzielnie zorganizować wypad do Nowego Jorku?

Spełniłam swoje największe marzenie z dzieciństwa i wybrałam się w podróż do Nowego Jorku! Mam wrażenie, że przygotowywałam się do tej podróży całe życie, dlatego dzisiaj dam Wam kilka wskazówek, jak zorganizować wypad do Nowego Jorku.

Bilety lotnicze do Nowego Jorku

Lecąc do Nowego Jorku korzystałam z naszego narodowego przewoźnika – Polskich Linii Lotniczych LOT. Poza tym, że to polskie linie z polską załogą na pokładzie, największą zaletą połączenia LOT-u jest to, że oferuje bezpośrednie loty do Nowego Jorku, bez żadnych przesiadek! Mało tego! Do wyboru mamy aż dwa lotniska, na które możemy lecieć w zależności od potrzeb, czy chociażby dzielnicy, w której zarezerwujemy nocleg. Pierwszym lotniskiem jest JFK, znajdujące się po stronie Brooklynu, drugim – Newark od strony Jersey City.

Ważne dla Was może być też to, że z LOT-em do Nowego Jorku można polecieć nie tylko z warszawskiego Okęcia, ale także z Krakowa. Ceny biletów na trasie Warszawa – Nowy Jork – Warszawa zaczynają się od 2000 zł w zależności od wybranej taryfy. Polecam jednak obserwować oficjalną stronę LOT-u oraz fanpage na Facebooku – co kilka tygodni można trafić na promocję.

Dokumenty potrzebne do wyjazdu do Nowego Jorku

Aby wjechać na teren Stanów Zjednoczonych trzeba mieć ważny paszport i amerykańską wizę. Jej wyrobienie nie jest trudne, a Polacy najczęściej dostają wizę od razu na 10 lat, więc zdecydowanie warto ją wyrobić, jeżeli planujecie podróże do USA.

Koszt związany z rozpatrzeniem wniosku wizowego to 160 dolarów i – uwaga – nie podlega zwrotowi, nawet jeśli z jakiejś przyczyny wizy nie dostaniecie. Jest to opłata za rozpatrzenie wniosku wizowego, a nie za wydanie wizy. W prosty sposób wszystkie kroki ubiegania się o wizę pokazane są w filmiku przygotowanym przez LOT. Bo wierzcie – wyrobienie wizy to naprawdę nic skomplikowanego. Więcej o amerykańskiej wizie piszę w tym wpisie.

Transfer / przejazd z lotniska JFK do centrum Nowego Jorku

Lotnisko JFK zlokalizowane jest poza miastem, około 30 km od Manhattanu. Większość przejazdów do i z lotniska JFK środkami komunikacji miejskiej wymaga skorzystania z kolejki AirTrain. Kolejką tą musimy najpierw dojechać do jednej z dwóch stacji łączących ten system z komunikacją miejską – Jamaica Station lub Howard Beach Station.

Na stacji Jamaica Station do wyboru mamy:
Pociągi podmiejskie: Long Island Rail Road
Metro (przystanek Sutphin Blvd./Archer Ave./JFK znajdujący się niedaleko Jamaica Airtrain Station): linia „E” (zachodni Queens, Midtown Manhattan, połączenia na Bronx), oraz linie „J” „Z” (środkowy Queens i północny Brooklyn)
Linie autobusowe: Q6, Q8, Q9, Q20, Q24, Q25, Q30, Q31, Q34, Q40, Q41, Q43, Q44, Q54, Q56, Q60 and Q65

Na stacji Howard Beach możemy wybrać:
Metro: linia „A” (południowy Queens, Brooklyn i dolny Manhattan)
Autobus Q11

Nocleg na Manhattanie

Decydując się na nocleg w Nowym Jorku warto wziąć pod uwagę dwie rzeczy – co chcemy zobaczyć i ile mamy na to czasu. Ja do NYC poleciałam na weekend, więc czasu miałam niewiele, a plan zwiedzania miasta napięty. Dlatego też zdecydowałam się na droższy nocleg na Manhattanie, a nie tańszy na Brooklynie, czy w Queens, z których dojazd zajmuje trochę czasu.

Wraz ze znajomymi wybraliśmy Downtown Manhattan Hotel in NYC Financial District. Hotel należy do sieci Marriott i jego największą zaletą jest fakt, że zlokalizowany jest na Wall Street tuż obok One World Trade Center i 9/11 Memorial Museum, czyli słynnych fontann zbudowanych w miejscu bliźniaczych wież WTC, które zniszczone zostały w wyniku ataku z 11 września 2001 roku.

W pobliżu hotelu znajduje się też wejście na Brooklyn Bridge, uroczy City Hall Park i kilka stacji metra. Jeśli chodzi o cenę – za dwie noce w pokoju 3-osobowym zapłaciliśmy niecałe 2400 zł. Na cenę składały się 3 czynniki – lokalizacja hotelu, ilość gwiazdek oraz fakt, że bookowaliśmy go w ostatniej chwili – dzień przed wylotem. Nocleg rezerwowaliśmy przez stronę hotels.com.

Poruszanie się po Nowym Jorku, bilety na metro w Nowym Jorku

Wychodzę z założenia, że najlepiej poznać nowe miejsce spacerując i pozwalając sobie na błądzenie i odkrywanie zakątków, o których nie wspominają przewodniki. Dlatego też, podczas podróży do nowych miast staram się jak najmniej korzystać z komunikacji miejskiej, podziwiając dane miejsce z pozycji pieszego. Podobne odczucia mam po wizycie w Nowym Jorku – Manhattan nie jest tak wielki, jak mogłoby się wydawać, dlatego każdemu kto chce poczuć klimat Nowego Jorku polecam poruszanie się po mieście pieszo.

Oczywiście będąc w Nowym Jorku nie da się nie korzystać z komunikacji miejskiej, chociażby podczas podróży z lotniska do centrum miasta. Ja korzystałam jedynie z nowojorskiego metra. Aktualnie za wszystkie przejazdy płaci się za pomocą doładowanej wcześniej MetroCard. Można ją doładować na stacjach metra w specjalnych kioskach lub automatach.

Ważna wskazówka! Jeśli będziecie opłacać doładowanie MetroCard kartą debetową/kredytową, automat poprosi Was o wpisanie kodu pocztowego – chodzi o kod pocztowy używanej karty, czyli jeżeli ja swoją wyrabiałam w banku w Żyrardowie, musiałam podać kod pocztowy 96300 – odpowiedni dla Żyrardowa. Przyznam szczerze, że chwilę nam zajęło pojęcie o co chodzi z tym kodem 😉

Wyrabiając kartę po raz pierwszy pobierana jest opłata w wysokości 1$. MetroCard można wykupić w dwóch wariantach: Unlimited MetroCard, którą wykupuje się na określony czas i Pay-Per-Ride MetroCard, którą wykupuje się na konkretną liczbę przejazdów i, z której korzystać może kilka osób. Kupując swoją kartę zaraz po przylocie, nie miałam pojęcia, ile razy będę korzystała z metra, dlatego zdecydowałam się na zakup Unilimited MetroCard w wersji 7-Day Unlimited za 32$.

Ubezpieczenie turystyczne

Wychodzę z założenia, że wszystko się może zdarzyć, dlatego przed każdym wyjazdem za granicę myślę o ubezpieczeniu zdrowotnym. Właśnie dlatego przed podróżą zawsze wykupuję polisę w jednej z firm ubezpieczeniowych. Cena takiego ubezpieczenia zaczyna się już od kilkunastu złotych i zależy od zakresu ubezpieczenia oraz jego kwoty.

Wykupioną polisę podczas podróży zawsze mam przy sobie. Osobiście polecam zaopatrzenie się w takie ubezpieczenie. Przy kosztach podróży za granicę kwota ubezpieczenia to tak naprawdę grosze, a warto mieć spokojną głową, że w razie czego mamy środki na pokrycie kosztów leczenia za granicą.

Waluta i ceny w Nowym Jorku

Walutą obowiązującą w Nowym Jorku jest dolar amerykański. Jeśli chodzi o ceny – są proporcjonalne do cen w Polsce, tzn. jeżeli w McDonald’s w Polsce zestaw kosztuje 15 zł, to w NYC za zestaw w sieciówce zapłacimy około 15$. Jedzenie w budkach na mieście, jak np. hot-dog, czy lody to koszt około 3-4 dolarów. Za puszkę Coli zapłacimy 2-3 dolary.

W Nowym Jorku spędziłam 2 doby i nie żałując sobie niczego wydałam 230 dolarów. Dwieście dolarów miałam na koncie, resztę w gotówce, która przydała się na wspomniane wyżej hot-dogi na mieście 😉 W zasadzie chyba tylko w budkach z jedzeniem przydała się gotówka, we wszystkich innych miejscach można płacić kartą.

Przed wyjazdem do USA polecam Wam serdecznie sprawdzenie, czy Wasz bank oferuje konto walutowe. Ja posiadam konto w ING, które daje możliwość bezpłatnego prowadzenia konta walutowego. Dlaczego jest to ważne? Po pierwsze nie musimy szukać kantoru, żeby wymienić gotówkę na dolary – pieniądze można wymienić w banku albo poprzez wirtualny kantor w aplikacji mobilnej banku. Po drugie – kantor bankowy ma bardzo dobry kurs. Po trzecie płacąc na miejscu w lokalnej walucie, czyli dolarach, nie płacimy prowizji za przewalutowanie transakcji.

Bezpłatny internet w Nowym Jorku

W Nowym Jorku w wielu miejscach możecie złapać bezpłatne WiFi. Jest ono na każdej stacji metra i w większości knajp. Bezpłatny internet jest też w wielu parkach i na publicznych skwerach – wystarczy połączyć się z odpowiednią siecią. W zasadzie – spacerując po ulicach Manhattanu niemalże cały czas była połączona z WiFi. Fajne jest to, że jak raz zalogujecie się do danej sieci, to gdy tylko będziecie w jej zasięgu telefon połączy się z internetem automatycznie, bez ponownego logowania, czy wybierania dostępnych sieci.

W Central Parku, Bryant Parku i w okolicy DUMBO dostępna jest bezpłatna sieć: DwtwnAllianceFreeWiFi

Lista miejsc, w których można skorzystać z bezpłatnego internetu:

  • kioski LinkNYC: LinkNYC Free WiFi
  • Każda stacja metra: TransitWirelessWiFi
  • Park Bowling Green (na Wall Street, tuż przy byku – Charging Bull)
  • Plac przed 7 WTC (niedaleko 9/11 Memorial)
  • The Battery Park (stąd odpływają promy na Staten Island)
  • City Hall Park (Financial District)
  • Prom Staten Island Ferry Boat

Mam nadzieję, że moje doświadczenia związane z pobytem w Nowym Jorku będą dla Was pomocne. Jeśli chcielibyście wiedzieć coś jeszcze, pytajcie śmiało w komentarzu 😉

Rzućcie okiem na pozostałe wpisy z Nowego Jorku!

⤀ Wiza do USA krok po kroku

⤀ Jak samodzielnie zorganizować wypad do Nowego Jorku?

⤀ Nowy Jork w 3 dni – co zobaczyć? Gotowy plan zwiedzania

⤀ 10 rzeczy, które musisz zrobić w Nowym Jorku

⤀ Przedświąteczny grudzień w Nowym Jorku

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply