MOJE PODRÓŻE/ WENECJA/ WŁOCHY

ONE DAY IN VENEZIA

Wenecja, nazywana miastem na wodzie, zachwyca. Choć tłum, jaki tam zawsze panuje trochę męczy, samo miasto naprawdę zachwyca. No bo, czy jest gdzieś jeszcze na świecie takie miejsce, gdzie zamiast ulic są kanały z wodą, a zamiast autem mieszkańcy przemieszczają się gondolami? Ja jestem Wenecją totalnie zauroczona.

Odkąd zamarzyłam o podróży do Wenecji, wyobrażałam sobie, jak ta podróż będzie wyglądać – spacer po mieście, włoskie lody na Placu Św. Marka, wyspy Murano i Burano, rejs wenecką gondolą… Tymczasem, gdy już spełniłam kolejne ze swych podróżniczych marzeń i pojechałam do Wenecji okazało się, że podróż ta wyglądała zupełnie inaczej, niż planowałam to jakieś pół życia. Wiecie dlaczego? Nie da się zobaczyć tego wszystkie w jeden dzień, żeby poczuć jednocześnie klimat tego miasteczka. No nie da się!

Opłata za wstęp do Wenecji

Burmistrz Wenecji zdecydował, że od 1 maja 2019 roku wstęp do miasta dla jednodniowych turystów, którzy nie wykupują noclegu będzie płątny 3€ od osoby. W 2020 roku ceny mają wzrosnąć nawet do 10€.

Skąd taka decyzja? Burmistrz chce policzyć, ilu turystów tak naprawdę odwiedza Wenecję, ale przede wszystkim zapobiec wyludnieniu miasta.

Wenecja w jeden dzień

Dlatego podczas pierwszego pobytu w Wenecji nie odhaczyłam wszystkich atrakcji, które chciałam zobaczyć, przeżyć. Mimo goniącego tłumu turystów, ja zwolniłam. Spacerowałam bez celu po wąskich uliczkach wypełnionych turkusową wodą i romantycznych, wszechobecnych mostkach. Usiadłam na ławce przy Placu Św. Marka, z kawałkiem pizzy w ręku i lemoniadą i obserwując mieszkańców i turystów, chłonęłam piękno tego miasta. Za główny cel tej wycieczki wyznaczyłam znalezienie pięknej, weneckiej maski na ścianę do domu. I tu  Was przestrzegam! Nie kupicie maski zrobionej w Wenecji za kilkanaście euro. To są maski produkowane i przywożone do Wenecji z Chin. Jeżeli zależy Wam na oryginalnej, weneckiej masce musicie przygotować się na wydatek rzędu kilkudziesięciu – do kilkuset euro w zależności od jej rozmiaru.

Kiedy najlepiej jechać do Wenecji?

Podróż do Wenecji można planować o każdej porze roku – Wenecja zachwyca zarówno latem, jak i zimą. Ja w Wenecji byłam dwukrotnie – na początku marca i pod koniec lipca. Zdecydowanie lepszą porą na odwiedzenie miasta jest według mnie marzec! Temperatura wskazywała kilkanaście stopni, świeciło piękno słońce i turystów było mniej (choć nadal dużo). Latem do Wenecji z pewnością się już nie wybiorę – samo miasto jest dosyć małe, czego efekt potęgują wąskie uliczki. Tłumy turystów utrudniają spacerowanie po Wenecji i jej zwiedzanie. Ponadto, z racji ciasnej zabudowy, latem jest tam koszmarnie duszno!

Wenecja – co zobaczyć?

Miasto posiada wiele cennych zabytków, jest też wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Za atrakcje można uznać już sam spacer pomiędzy kanałami. Nie bez powodu Wenecja nazywana jest najbardziej romantycznym miastem na świecie – miasteczko położone jest na 118 wyspach! Polecam szczególnie spacer po zmroku – miasto wygląda bajecznie!

Bardzo popularne są gondole, którymi można przepłynąć pod słynnym Grande Canale. Obowiązkowym punktem wizyty w Wenecji jest Plac Św. Marka, gdzie odbywają się najważniejsze dla miasta wydarzenia, a także gdzie zlokalizowane są najlepsze restauracje.

Na uwagę zasługuje też Pałac Dożów – dawna siedziba władców, dziś Museo dell’Opera, kościół San Giorgio Maggiore oraz Palazzo Grassi – galeria sztuki należąca do rodziny męża Salmy Hayek (tutaj w kwietniu 2009 odbyło się ich przyjęcie weselne). Warto odwiedzić również barokową Bazylikę Santa Maria della Salute, przy której jest świetny widok na Grande Canale. Często można zaobserwować wielki statek wycieczkowy płynący pomiędzy malutkimi względem niego gondolami. Robi wrażenie!

Wyspy Murano i Burano

Będąc w Wenecji warto skorzystać z miejskiej komunikacji – tramwaju wodnego – i odwiedzić kolorowe wyspy Murano i Burano. Więcej o wycieczce na wyspy przeczytacie w tym wpisie.

⤀ Wenecja, Murano i Burano w jeden dzień

Wenecja widziana moimi oczami. Wenecja, która mnie w sobie rozkochała i, która mam nadzieję rozkocha też Was.

Widząc tą uliczkę zamarzyło mi się małe mieszkanie w Wenecji z takim cudnym balkonem i pięknym widokiem za oknem ♥

Gondole to najbardziej charakterystyczny, ale również najstarszy środek transportu w Wenecji – używane są od VII wieku! Dziś gondole pełnią głównie funkcję atrakcji turystycznej. Największe postoje gondoli znajdują się w Bacino Orseolo (na tyłach Starych Prokuracji) oraz przy zatoce na wprost Pałacu Dożów. Płaci się za całą gondolę, a nie za liczbę osób (w jednej gondoli mieści się ich sześć). Cena za 30 min to 100 euro.

Maska wenecka to chyba najczęściej wybierana pamiątka z Wenecji. Jeśli chcecie ją kupić, zwróćcie uwagę z czego i jak jest wykonana, a także, czy na pewno jest to maska wenecka, a nie maska chińska w Wenecji. Jak je rozróżnić? Przede wszystkim po cenie. Prawdziwej, weneckiej maski nie kupicie za 10, czy 15 euro. Duża, wenecka maska wykonana na miejscu (często w sklepie, w którym jest sprzedawana) kosztuje od kilkudziesięciu do kilkuset euro. Poza tym widząc którąś maskę z kolei można już rozpoznać, czy jest to tania chińszczyzna z plastiku, czy małe, weneckie dzieło sztuki – maski robione w Wenecji mają szczupłe, „europejskie” twarze, podczas, gdy chińskie są ogromne. Jakość można poznać też po wykonaniu – z chińskich wytworów wystaje masa kleju i są zrobione niedokładnie.

Wybierając się do Wenecji z góry wiedziałam, jak ma wyglądać maska, którą chcę kupić – miała być duża i czarna. Po kilku (!) godzinach chodzenia ze sklepu do sklepu wreszcie ją znalazłam! Maska była spora (ok. 50 cm), czarna, przepięknie wykonana. Niestety cena też wywoływała zawrót głowy, bo ten model kosztował 360 euro. Jak się domyślacie nie kupiłam maski za 1500 zł 🙂 Po kolejnych dwóch godzinach znalazłam coś tańszego, ale oryginalnego – wykonanego na miejscu, w sklepie, w którym maskę kupiłam.

Gondola powinna mieć 11 m długości i 1,45 m szerokości. Ręczne wykonanie łodzi trwa od 3 do 6 miesięcy. Do jej produkcji wykorzystuje się aż osiem rodzajów drewna! Dla zrównoważenia ciężaru gondoliera stojącego na końcu rufy, na dziobie mocuje się stalowe okucie w formie wielozębnej halabardy. Co ciekawe – według tradycji – każdy gondolier powinien mieć identyczny strój składający się z ciemnych spodni, koszuli w paski oraz słomkowego kapelusza przewiązanego wstążką <3

W Wenecji nie zobaczycie normalnych ulic, samochodów, czy rowerów. Ze względu na liczne mosty i tłumy turystów w Wenecji obowiązuje zakaz jazdy na rowerach. Pełno tu natomiast wodnych kanałów i romantycznych mostów. Miasto można zwiedzać pieszo lub korzystając ze środków transportu wodnego.

Niesamowite wrażenie wywarł na mnie ogromny wycieczkowiec przepływający z portu znajdującego się na wyspie Tronchetto przez sam środek historycznej części Wenecji. I oczywiście zamarzyłam o podróży nim 😉

⤀ Rzućcie okiem na pozostałe wpisy z mojej włoskiej wyprawy

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply