MOJE PODRÓŻE/ NOWY JORK/ USA

WIZA DO USA KROK PO KROKU

Inspiracją do dzisiejszego wpisu były dziesiątki pytań dotyczących wizy do USA, zadawanych mi w ostatnim czasie przez moich znajomych! Każdemu wydaje się, że to bardzo skomplikowany proces. Tymczasem jest zupełnie inaczej! Ale od początku …

Wiza turystyczna do USA

Polacy podczas podróży do Stanów Zjednoczonych muszą posiadać ważny paszport z ważną wizą amerykańską (jedno i drugie musi mieć termin ważności min. 6 miesięcy do przodu). Jeżeli wizy nie posiadamy – musimy się o nią ubiegać w Amerykańskiej Ambasadzie. W swoim otoczeniu mam wielu znajomych, którzy marzą o podróży do USA, ale od lat nie zdecydowali ubiegać się o wizę, bo to skomplikowane, bo drogie (to akurat prawda) i możemy wydać pieniądze, a wizy nie dostać (to też prawda). W tym wpisie postaram się wyjaśnić Wam proces ubiegania się o amerykańską wizę turystyczną (B2) krok po kroku oraz rozwiać wątpliwości z tym związane.

Ile kosztuje amerykańska wiza turystyczna?

W zależności od powodu podróży i rodzaju wizy, różne są opłaty za rozpatrzenie wniosku wizowego – opłata za wizę amerykańską turystyczną (B2), jaką posiadam, upoważniającą do wjazdu na teren USA na okres 6 miesięcy wynosi 160$, czyli około 625 zł.

Czy zwrócą mi pieniądze, jeśli nie dostanę wizy?

Nie. Opłata 160$ nie jest opłatą za wydanie wizy, ale za rozpatrzenie Twojego wniosku. Oznacza to, że niezależnie od decyzji Konsula, pieniądze nie zostaną Ci zwrócone. Jak to mówią – jest ryzyko, jest zabawa. 160$, zwłaszcza przy kilku członkach rodziny nie jest małą kwotą. Ja jednak nigdy nie żałowałam, że wydałam te pieniądze. Spełnienie marzeń w postaci podróży do USA było dla mnie dużo ważniejsze. Jeśli pracujecie, nie byliście karani i nie macie powiązań z terrorystami 😉 raczej tę wizę dostaniecie.

Na ile lat dostanę wizę do USA?

Okres, na jaki wydawana jest wiza (czyli zgoda na wstęp na teren USA) jest indywidualnie ustalany przy rozpatrywaniu każdego wniosku. Ale! Z doświadczenia mojego i wielu znajomych posiadających wizę wiem, że zazwyczaj wiza wydawana jest Polakom na 10 lat.

Dlaczego musimy mieć wizę do Stanów?

Aby Polacy mogli podróżować do USA bez wiz, odsetek odrzuconych wniosków na wizę turystyczną w ciągu amerykańskiego roku budżetowego, czyli od 1 października do 30 września musi być niższy niż 3%. W 2018 roku szanse na zniesienie wiz dla Polaków były ogromne – niestety niewiele nam zabrakło – liczba odrzuconych wniosków wyniosła 3,9%. Więcej informacji na ten temat możecie przeczytać na stronie Bez Wiz do USA – edukacyjnej kampanii społecznej z 2018 roku. Na stronie tej znajdziecie szczegółowe informacje krok po kroku, jak ubiegać się o wizę do USA.

Jak wygląda rozmowa o wizę z Konsulem w Ambasadzie?

Przed swoją rozmową z Konsulem, wyobrażałam sobie ją jako stresujące i długie spotkanie z eleganckim i bardzo formalnym Konsulem, w dużym gabinecie przy okrągłym stole 🙂 Tymczasem, rzeczywistość okazała się zgoła inna! Kolejka w Ambasadzie do rozmów z Konsulami wygląda trochę, jak kolejka w Biurze Paszportowym. Jest dużo ludzi, ale cały proces idzie bardzo sprawnie.

Na swoją kolej czekałam nieco ponad 40 minut, a rozmowa przy okienku niczym na poczcie z przemiłą Jamajką, pełniącą funkcję Konsula trwała niecałe 3 minuty i wydaje mi się, że była raczej formalnością. Myślę, że musiałabym się bardzo dziwnie zachowywać, żeby tej wizy nie dostać 🙂 Konsul zapytała mnie (po angielsku, ale jest też możliwość umówienia spotkania z tłumaczem), czy w ciągu ostatnich dwóch lat byłam gdzieś za granicą oraz gdzie, czy byłam już w Stanach i, czy mam tam znajomych. W międzyczasie wypełniała jakieś dokumenty dotyczące mojej osoby. Na koniec życzyła miłej podróży wydając zgodę na wydanie wizy.

Jeśli planujesz spotkanie w Ambasadzie USA w Warszawie, przyjedź wcześniej – wejście na teren Ambasady trwa (odbywa się tam kontrola bezpieczeństwa jak na lotnisku), a pod samą Ambasadą nie można parkować i potrzeba chwilę czasu na znalezienie wolnego miejsca w pobliżu.

Jak długo czeka się na wizę?

Wypełniając wniosek o wizę od razu opłacasz rozpatrzenie wniosku i umawiasz się na spotkanie z Konsulem. Zazwyczaj pierwsze terminy spotkań dostępne są już na najbliższe dni. Oczywiście w sezonie letnim daty spotkań mogą być bardziej odległe, bo – jak w przypadku wyrabiania paszportów – w sezonie jest więcej wniosków.

Po uzyskaniu przez Konsula zgody na wydanie wizy, zostawiamy swój paszport w Ambasadzie i odbieramy (osobiście albo wybieramy opcję z dostawą) już po kilku dniach od spotkania. Oznacza to, że przy odrobinie szczęścia wizę można otrzymać w jakieś 2 tygodnie. Moja koleżanka, przed naszym grudniowym wypadem do Nowego Jorku, ogarnęła wizę w niecałe 1,5 tygodnia! Da się?!

Ubieganie się o wizę turystyczną do USA krok po kroku

Ciekawa jestem, czy Wy lub Wasi znajomi mieli jakieś przeboje z wyrobieniem wizy?

Rzućcie okiem na pozostałe wpisy z USA i Nowego Jorku!

⤀ Jak samodzielnie zorganizować wypad do Nowego Jorku?

⤀ Nowy Jork w 3 dni – co zobaczyć? Gotowy plan zwiedzania

⤀ Bezpłatny internet WiFi w Nowym Jorku

⤀ 10 rzeczy, które musisz zrobić w Nowym Jorku

⤀ Przedświąteczny grudzień w Nowym Jorku

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply